چرا چشم تان سوزش می کند ؟

حساسیت یا آلرژی شایع‌ترین علت سوزش چشم است. سوزش چشم می‎تواند در اثر تغییر فصل روی دهد. خارش، آبریزش چشم، تورم و سرخ بودن چشم از علائم ملتحمه‌ی آلرژیک است. در این حالت قسمت سفیدی چشم آسیب می‌بیند. گاهی اوقات این اتفاق همراه با علائم آلرژی بینی نیز رخ خواهد داد. چند دلیل مختلف برای این امر وجود دارد، اما در بیش‌تر موارد، اگر به ماده‌ی خاصی حساسیت دارید و در تماس با آن هستید، یک واکنش آلرژیک مانند خارش یا عطسه خواهید داشت.
علل حساسیت یا  آلرژی چشم چیست؟:اگر آلرژی فصلی دارید، به طور کلی برای مدت کوتاهی در طول سال به این علائم دچار خواهید شد. ممکن است در بهار توسط گرده‌ی درختان ، در تابستان توسط گرده چمن، یا در پاییز توسط گرده‌ی علف‌های هرز، احساس ناراحتی داشته باشید. علائم با گذشت زمان از بین خواهند رفت؛ به خصوص با فرا رسیدن فصل زمستان، خبری از آن‌ها نخواهد بود. این آلرژی‎ها را می‎توان به صورت یاد شده تقسیم‎بندی کرد: (سبزه،علف‎های،هرز گرد و خاک،حیوانات خانگی)اگر به «آلرژی چند ساله» مبتلا هستید، علائم آن در تمام طول سال ادامه خواهد داشت. در این حالت به احتمال زیاد به عوامل مانند گرد و غبار، حیوانات خانگی و یا هر عاملی که مرتب با آن تماس دارید حساسیت دارید. اگر به این موارد حساس باشید، در فضای باز نیز آلرژی‎ فصلی ممکن است اوضاع را بدتر کند. آلرژی‎های فصلی و چند ساله علائم یکسانی دارند و تقریباً همیشه در شرایطی خاص با نشانه‎های یکسان خود را نشان می‌دهند.
از جمله این نشانه‎ها می‎توان به این موارد اشاره کرد: (سرخی چشم،ریزش اشک،احساس سوزش،تاری دید،التهاب،آبریزش بینی)چنانچه بتوانید عامل آلرژی‎زا را تشخیص دهید، علائم خود به خود رفع خواهند شد. در این حالت می‎توانید از قرص‎های ضد حساسیت استفاده نمایید و یا به سراغ کمپرس آب سرد بروید. اما اگر نمی‎دانید که چه عواملی باعث آلرژی شما می‌شوند، باید با یک متخصص در این زمینه مشورت نمایید.
چگونه از چشم‌ها در برابر سوزش چشم محافظت کنیم؟برای جلوگیری از سوزش چشم بهتر است:(به چشم‎ها استراحت دهید، از لوازم آرایشی مشترک استفاده نکنید،آرایش چشم را به حداقل برسانید، چنانچه شغل خطرناکی دارید، حتماً از عینک‎های محافظ استفاده نمایید، استفاده از عینک آفتابی را در زیر نور خورشید را فراموش نکنید و در هر فصلی از سال از آن‌ استفاده نمایید، هنگام استفاده از لنزهای تماسی بهداشت را رعایت کنید، چنانچه ناراحتی و یا بیماری خاصی دارید که می‎تواند علت سوزش چشم شود، حتماً به طور مرتب با داکتر متخصص جهت چکاپ در تماس باشید .

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*